Výstava závodních speciálů Houdkovice 5.7. 2011

 

Houdkovice – Třetí ročník motoristické výstavy v Houdkovicích je minulostí. Konal se v úterý a návštěvníci se mohli těšit na téma Závodní speciály auto-moto. Akci spojenou s ukázkou závodní techniky uspořádaly SDH Houdkovice a JCH rallye team.
„Naším cílem bylo ukázat širokou škálu motorsportu. Proto jsme na jedno místo soustředili různá odvětví - rallye auta, buginy či trucky. Takhle obsáhlá akce není jen tak někde k vidění, což bylo záměrem výstavy,“ prozradil její organizátor Jaroslav Ježek mladší.

 Jelikož se jednalo již o třetí ročník skvostné podívané, je nasnadě, že v obci nedaleko Dobrušky se již vytváří určitá tradice. Vůbec první výstava byla zemědělská, vloni stanuly v Houdkovicích vozy značky Velorex v souvislosti s šedesátým výročím jejich výroby. Letos přišly na řadu závodní speciály, akce byla zacílena na mladou a střední generaci.

„Největšími lákadly byly Mitsubishi Evo IX,  Subaru Impreza STI a Mitsubishi Evo V. Někteří návštěvníci měli možnost se v těchto rallyových speciálech i povozit na rychlostní zkoušce. Přijela také Ivana Kuželová, která víkend před akcí byla druhá na mistrovství Evropy v Nové Pace ve třídě Junior buggy 600. Dále dorazil úřadující mistr republiky Tomáš Jánoš rovněž s buginou, ale VW 1600, který se mimo jiné svezl s buginou i na rychlostní zkoušce a to bylo pro diváky velice atraktivní. Pěkná byla třeba Škoda 200 RS Petra Bořkeho, kterou mohli obdivovat zejména pamětníci rallyového závodníka Jiřího Šedivého. Velkou show byla i exhibice Michala a Petra Jansy na jejich výkonných speciálech Liaz a Tatra, ve kterých se také svezlo dost návštěvníků. Určitě také zaujaly formule z Autosport Prášek, jen škoda, že se pro pracovní vytížení nemohla zúčastnit Edita Prášková, která vodí krásnou Dallaru F301 po evropských kopcích. Rodák z Houdkovic Josef Kališ předvedl svoje krásné motokáry, jejichž vystavování doprovodil i videoprojekcí ze závodů. Starší Škodovky přivezli ukázat František Soukup z dalekých Českých Budějovic, jeho 130 LR vzbuzovala hodně pozornosti na rychlostní zkoušce. Se svými Škodovkami 130 RS a 130 RS A5 nevyjel, ale jen je vystavoval Vladimír Kavan. 

  Zkrátka, na výstavě se představily  jednostopé  a dvoustopé závodní speciály různých odvětví motorsportu. Patřily mezi ně speciály rally, autokrosu a závodů do vrchu, dále také vozy z rallyekrosu, okruhové speciály, nákladní automobily na truck trial a další. U jednostopých strojů se jednalo o motokrosové speciály, sidecary, enduro, trial a silniční motocykly. Z nichž předvedli třeba svoje stroje Jirka Serbousek a Martin Holanec. Při trialové exhibici se dvakrát představil několikanásobný mistr České republiky Martin Křoustek.  Odhadem se představilo na padesát závoďáků i s motorkami, sdělil další z organizátorů Jiří Chalupný, který je zároveň i jezdcem JCH rallye teamu.

Autogramiáda

  Dalším velkým lákadlem byla autogramiáda velice známých závodníků. Současnost zastupoval Pavel Valoušek, loňský mistr republiky v rally, který o víkendu na Rally Bohemia vybojoval se svým Peugeotem 207 S2000 krásné druhé místo, ten se svezl i v bugině Ivany Kuželové po autokrosové trati. Dále okruhář Michal Matějovský z nedalekého Hradce Králové. Trochu vzpomínání přivezl ve své osobě Jaroslav Falta, který je všem znám jako mistr světa v motokrosu, kterému byl titul odepřen na úkor závodníka z tehdejšího Sovětského svazu.

 Program se měnil

„Přípravy jsou složité. Začaly už loni v srpnu, kdy jsme objížděli závodní akce a oslovovali závodníky a jejich týmy. Termín jsme pak postupně zpřesňovali. I minulý víkend byly závody v Nové Pace a někteří z domluvených třeba měli nehodu a nemohli přijet. I s vrtulníkem byli problémy, ale nakonec se nám ho podařilo na naši akci zajistit. Program se tak musel pořád dolaďovat. S organizací nám pomáhá závodní tým JCH rallye team ze Semechnic, kde mají kontakty na další závodníky,“ přiblížil pořadatel Jaroslav Ježek.

  Realizační tým nejprve čítal asi pět lidí, ale další se postupně nabalovali. Finančně akci zastřešil SDH Houdkovice, ovšem chybět nesměli ani sponzoři. „Kdyby se pokazilo počasí, byl by to problém, protože je v tom hodně peněz. Ale kromě počasí předchozích dnů jsme nemuseli řešit žádné mimořádné problémy, s průběhem panuje spokojenost,“ líčil dál Ježek.

Budoucnost nejistá

  Návštěvníky v úterý pochopitelně zajímaly především vystavené závodní exponáty, ovšem kromě toho si mohli odnést i řadu publikačních materiálů, plakátů či podpisové karty s autogramy. Zakoupit rovněž bylo možné věci potřebné pro motorsport i obyčejná auta či vybavení pro motocyklisty.
  Na předchozí ročníky motoristické výstavy do Houdkovic dorazilo vždy více než tři tisíce návštěvníků. Letos, jelikož počasí programu přálo, měli pořadatelé ještě smělejší odhad, a sice účast čtyř až pěti tisíc lidí. Jste-li příznivci pozvolna tradiční expozice a ptáte se, nač se těšit za rok, v současnosti možná budete trochu překvapeni. „Příští ročník jsme zatím neřešili. Možná vynecháme, protože lidé si od toho potřebují odpočinout,“ uzavřel za organizátory Jaroslav Ježek.

Pro fotogalerii klikněte na odkaz

Od Luďka Ježka - od příprav až do konce

od Bandyho

od Michala Sychry

od Jokyho

od Nicksona

Fotogalerie od Davida Jeřábka, focená nezvykle obyčejným foťáčkem .... :)

od Merhanze

od Jansů

od Frogmole, i z vrtulníku ...

od Chrobak-sacek + nastartování Dallary F301 Edity Práškové, exhibice kluků Jansových LIAZ, TATRA

od J. Bořka

Videa na youtube.com

Štěpán Zabloudil - RZ

Pavel Gajar - RZ

Jaroslav Janák - RZ

Michal a Petr Jansovi - pole .. :)